Projeksiyon cihazı

Projeksiyon cihazı denince Bodrumda, Bodrum Usta da amatör ve profesyonel tüm ihtiyaçlarınıza uygun projeksiyon cihazlarını ve aksesuarlarını bulabileceğiniz yerdir.

Projeksiyon Cihazı Nedir ?

Bilgisayar veya Televizyondaki görüntüleri daha  büyüterek beyaz perdeye yada duvara aktarmaya yarıyan cihaza Projeksiyon Cihazı denir. BU tür cihazlar genelde sunumlarda , sinema sistemlerinde kullanılır bu işi biraz daha oyun meraklıları için evde oyun oynamak için kullananlar bile vardır.

Projeksiyon Cihaz Çeşitleri :

Piyasada Genelde Lcd , Dlp çeşitleri yaygın olarak üretilen ve kullanılan çeşitlerdir. Görüntüleri duvara yada perdeye aktarmak için yüksek bir ışık görüntüsüne ihtiyaç vardır. Kullanılacak bu lamba ve gücü satın alınım için bir kriterdir.

Lcd :

Bu projeksiyon cihazında üç sıvı kristal panel,lamba ve lenss yardımı ile görüntü oluşturulur.Bu tür projeksiyonlarda üç ana renk yani kırmızı ,mavi ,yeşil bu üç renk panellerden geçerek  dichroic panellerde birleşerek görüntüyü oluşturur.

Dlp ;

Dlp ( Digital Lingt Processing ) cihazları optik yarı iletken teknoloji kullanırlar. Resim oluşabilmesi için ışığı yansıta bilen bincelerce alüminyum ayna parçacıkları oluşur.

Dlp görüntü teknolojisinde oluşturuluan görüntü sayısı kadar chip bulunur.

Projeksiyon Kriterlerini ;

Çözünürlük : Bu özelliklik grafik ,izleyeceğiniz filim,oyun ,sunumlar bununla doğrudan etkilidir. Görüntüyü oluşturan noktalar ( Pixcel ) ne kadar çok ise o kadar görüntü artar ayrıtılı olarak görüntülenir. 1920×1080 , 1280×1024 gibi çözünürlükler mevcuttur.

Parlaklık  : Projeksiyon cihazının yaydığı görünebilir ışık mikatarıdır. Işık miktarnının önemi salon büyüklüğüne durumları göz önüne alınmalıdır.

Kontrast
Kontrast renkler arasındaki zıtlık anlamına gelir, projeksiyon cihazı içerisindeki renk işlemci donanımları, prizmatik donanımlar, membranlar görüntü kalitesini belirler. Yüksek kontrast kırmızı bir elmayı ne kadar doğal tonlarında görebileceğinizi gösterir. Yada ekranda siyah olması gereken alanların ne kadar siyah olacağını gösterir. Yüksek kontrast ışık yansımalarını engeller ve koyu siyahların oluşmasını sağlar.

Projeksiyon cihazlarının farklı özelliklerde sesi alacak, görüntüyü aktaracak girişleri mevcuttur. Yakın zamana kadar mutlaka harici bir kaynak (bluray oynatıcı, ps3, medya oynatıcı) isteyen projektörler, şimdilerde USB’den direk oynatabildiği gibi dahili hafızası olan modeller de mevcuttur. Hoparlörü sayesinde ses çıkışı da alabilirsiniz.

Ayrıca projeksiyon cihazları kullanım alanına göre farklı ek özellikler de içerebilir, örneğin okullarda akıllı kalemiyle birlikte akıllı tahta işlevine sahip projektörler olduğu gibi, konferans salonlarında değiştirilebilir lense sahip projektörler de kullanılabilir. Ultra kısa mesafe, kısa mesafe projeksiyon cihazları yakından büyük ekran almak isteyen kullanıcılar için uygundur.

Ampül Sayısı : Projeksiyonlarda kullanıcılan Ampül ömrü önemlidir. 1000-10000 saat ömürlü ampüller mevcuttur.

Boyut :  Kulanılan yere ve taşıma yerine göre boyutlandırılmalıdır.

Projeksiyon cihazı

 

Kavuniçi Web Seo Hizmetleri