Veri Yedekleme sistemleri ve çözümleri

Firmalar teknoloji çağına ayak uydurup her ne kadar bünyelerinde kullandıkları sistemleri her zaman güncel tutmaya çalışsa da elde olmayan sebeplerden dolayı her zaman veri kaybı yaşamaktadırlar. Elektrik ve altyapı arızaları, kullanıcı hataları yada donanımsal cihaz hataları bunların başında gelmektedir. Bilgilerin her zaman ulaşılması ve yönetilebilir olması çağın getirdiği bir ihtiyaç olmaktan çıkıp bir gereklilik olmuştur. Birde üstüne yedekleme ve verilerin güvenliği için firmaların bütçe ayırmamasından dolayı çözümlerin en düşük maliyetlere sahip olması hayati bir önem taşıyor.

Yedekleme sistemleri

Firmanızın ihtiyacı olan yedekleme çözümleri belirlenirken ;

Veri boyutu ve büyüme hızı en önemli noktalardan birini teşkil etmektedir. Günlük ihtiyaçlar karşılanırken birden veri boyutunun büyümesi yada planlandığı halde maliyeti düşürmek için kullanılan depolama aygıtının düşük kapasitede alınması firmaya aynı ürün üzerinden ikinci kere yatırım maliyeti yaptırmaya, geçen süre içerisinde ise verilerin güvenliği tehlikeye atılacak şekilde yedekleme politikalarının yapılmasına yol açıcaktır. Bu sebeple firmalarada sorumluluk düşmektedir. Ne kadar sorusu yerine İhtiyacım Olan Ne ? sorusunu kendilerine sorucak olurlarsa işlerin daha kolay yol almasını sağlayacaklardır. Bu şekilde ihtiyaçların belirlenmesinden sonra firma için en uygun ürün seçilmiş ve firmanın veri depolama ihtiyaçları karşılanmış olacaktır.
Veri depolama cihazlarını giriş seviyesi ürünler, orta ölçekli ürünler ve profosyonel ürünler olarak üç ana kısımda toplayabiliriz.

Depolanan verilerin güvenliklerini çeşitli felaket senaryolarına göre ( yangın, doğal afetler, cihaz arızaları ) korumak için verilerin dış ortama çıkarılması ve fiziksel güvenliklerinin sağlanması yeterli olacaktır.

ACRONİS BACKUP : Birden fazla yedekleme çözümleri olan Acronis özellikle sanal ortamların oluşturulması ve yedeklenmesi konusunda uzmanlık göstermektedir. Acronis bilindik yedekleme programlarının yanında geniş ürün yelpazesi altında Universal Restore özelliği ike farklı donanımlara geri dönme özelliği sayesinde zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Yedeklemenin önemi: Bir gün tüm verileriniz kaybolursa?

Basit bir elektrik kesintisinden yangın ya da benzeri bir felakete kadar bir çok etken kurumlar için çok önemli olan verilerin kaybına neden olabilir. Hatta veri kaybına kurumda çalışan per sonelin yanlışlıkla veya kasten davranışları da sebep olabilir. Asla geri getirilemeyecek muhasebe kayıtlarından günlerce üzerinde çalıştığınız bir sunuma kadar bir çok verinin yedeğini almak son derece önemlidir. İster kişisel ister kurumsal olsun, düzenli olarak yedekleme yapmak bir çok zor durumda imdat kolunu çekmekle eşdeğerdir. Böyle bir felaket başa gelmeden önce proaktif davranarak belli aralıklarla veri yedek lemesi yapılmalıdır. Bilgileriniz de bir yatırım olduğuna göre onları kaybetmemek için kendi sisteminizi mutlaka kurmanız gereklidir.

Yedeğin de Yedeğini Almak

Yedeklemenin asıl amacı veri güvenliğini sağlamak olduğu için birden çok yedekle çalışmak en uygun seçenek olacaktır. Yedekleme yaptığımız medyaları sakladığımız yerler mutlaka farklı olmalıdır. Bu yer ofisimizdeki kasa olabileceği gibi bir yedeği ofiste diğerini ise evinizde saklayabilirsiniz. Yedekleme yaparken ve saklarken biraz vesveseli olmak en doğrusudur. Önlem alırken abartıya kaçmak sonradan pişman olmaktan daha iyidir. Yedek aldıktan sonra tüm yedeğin doğru ve eksiksiz olduğundan ve düzgün şekilde geri yüklenebildiğinden emin olmalısınız. Bunun için bir kaç deneme yapmaktan sakın kaçınmayın. O gün geldiğinde yaptığınız tüm bu abartılı önlemlerin karşılığını sıfır sorunla karşılaşarak alırsınız.
Kavuniçi Web Seo Hizmetleri